janhenrikbauer html

liveshowrecordinglist

13.04.2002 - B Weisse Rose - Solstitude (20min)
28.07.2002 - B Deutsch Amerikanisches Volksfest - Joe DiCarlo (5min)
https://www.youtube.com/watch?v=PIyxiJEz6Ec
28.09.2002 - B Zitadelle, Punk Meets Metal Festival - Solstitude (30min)
31.05.2003 - B Maria Am Ostbahnhof - Orchestra w Caspar Broetzmann (100min)
07.06.2003 - B Universal Building - Tsouk-Tsouk (30min)
14.06.2003 - B Universal Building - Tsouk-Tsouk (30min)
02.11.2003 - B Pfefferberg Haus 15 - Artist (45min)
17.05.2005 - B Jailbreak - Duality, Berlin (60min)
11.08.2006 - Rostock, Mau Club - Front Line Assembly (80min+e) FLA WD2006 - Dead Planet
12.08.2006 - M'era Luna Festival 2006 - FLA (edit, not recording, 60min) FLA Mera Luna - Bio-Mechanic+Maniacal FLA Mera Luna - Dead Planet
20.08.2006 - Dresden, Strasse E - Front Line Assembly (80min) FLA - Plasticity Dresden 2006 (sonic seducer mag dvd 04.2007 edit rgkp)
28.07.2007 - B ColumbiaClub - Front Line Assembly (75min+e), Portion Control (35min+e) FLA - Unconscious FullShow
17.10.2007 - B ColumbiaClub - Clawfinger (90min+e), Cloon (35min+e) Clawfinger - Man Enough Woostock Clawfinger - The Price We Pay Clawfinger - Pin Me Down Cloon - Phantom Days
09.02.2008 - B K17 - Die Krupps (80min+e) + Philiae (40min) + Golem 101 (30min)
04.04.2008 - B ColumbiaHalle - Dropkick Murphys (90min+e), Against Me (40min), Deadly Sins (30min)
16.05.2008 - B FrannzClub - Delerium (80min+e), Leandra (50min+e5) https://youtu.be/PVUzvoABQQo
23.05.2008 - B Revier 116 - Second Life (60min), Old Soxs (90min+e)
03-08.07.2008 - Slovenia, Tolmin, Metalcamp Festival (cam for RoaxFilms) - Wintersun (20min), Carcass (75min), Meshuggah (45min), Apocalyptica (60min), Iced Earth (75min), Amon Amarth (20min), Korpiklaani (20min), Ministry (75min), Mystic Prophecy (20min), Soilwork (60min), Eluveitie (20min), Arch Enemy (75min) Ministry - Adios Puta Madres 2DVD (05.2009) Iced Earth - Festivals Of The Wicked 2DVD (05.2011) http://www.metal.de/black-metal/konzertbericht/metalcamp/38295-metalcamp-2008
28.02.2009 - B Weisse Rose, Livezone - Billie Boys, Muckefucks, Chodo 3more (20min each, e20) Muckefucks - Wir Waren 16
13.03.2009 - B Kato - Wittgenstein (40min+e), Gray Death Angels (60min), Dorn (75min)
14.03.2009 - B Weisse Rose - Outreech (35min+e), Savnok, Erection On A Wheelchair (35min) Outreech - Truth Outreech - Awakening Outreech - Valentined
22.03.2009 - B Kulturfabrik - Coppelius Interview (10min+e) + Live Footage (20min)
10.04.2009 - B Halford - The Hooters Interview (15min+e)
09.05.2009 - B Dot Club, Slaughter Fest - Placenta (35min+e), Poostew (35min+e2), Faust Again (40min+e), Arise (20min), FearFeedsMyApathy (20min), Maroon (70min) https://www.youtube.com/watch?v=gEfJN7xk1sQ ffma Placenta - Punking Reverse Is A slow Motion Massacre Placenta - Fixed Action Pattern Placenta - Fame By Name Poostew - Daily Slave Faust Again 01 - The Ninth Gate + The Fountain Faust Again 02 - Call For Life Faust Again 03 - The Unveiling Of The Killjoy Faust Again 04 - Papillon Faust Again 05 - One Minute Dream Faust Again 06 - Closed Eyes Faust Again 07 - Voice Inside
31.05.2008 - B Magnet, Bounce Night - Reborn Resistance (15min+e), Declamatory (35min+e), Sullen Eyes Sore (35min+e), Bloodwork (45min+e20), Arise (50min)
26.06.2009 - B Kato, Wort + Klang - Neon Dream (45min+e20), The Cold (65min+e5), Golden Apes (75min+e5) Golden Apes - Invidia The Cold - What Would You Say? Neon Dream - Neon Dream Neon Dream - Entrain. Neon Dream - Whining Sounds. Neon Dream - Human Replica
10.07.2009 - B Kato - Savnok (30min), Ferrotale (30min+e), Outreech (60min+e), Zwang (30min+e5), Vigo (30min) Outreech - Valentined Outreech - Eyes Of Shiva Outreech - Loser Outreech - Unbreakable + Jump Around Ferrotale - When I Die Ferrotale - Need For Speed
18.09.2009 - B Kato, Wort + Klang - Markus Foerster (90min+e30), Shirayas Dream (45min+e), Shade Of Shambles (45min+e5), Mantus (70min) Markus Foerster - Alcopops Shirayas Dream - Travel In Time Shirayas Dream - Spaceman Shirayas Dream - fog over paris Shade Of Shambles - Feelings
25.09.2009 - B Dark7Side, FTW - Gray Death Angels (70min+e) + Divination Of Doom (50min+e) Divination Of Doom - - Malediction + Evoking The Brood Of Condemnation
16.10.2009 - B K17 - Firehead 92 (35min)
29.10.2009 - B K17 - Tyske Ludder (60min), Jesus and the Gurus (40min)
28.11.2009 - B Skandal - Enorm (70min+e2), Dopamin (45min), Respektlos (35min) Enorm - Was Geht Ab
19.02.2010 - B Slaughterhouse Kulturfabrik - Psyche (70min), goJA moon ROCKAH (45min) Psyche - Unveiling The Secret
24.02.2010 - B ColumbiaClub - Fear Factory (100min+e), After All (35min+e) After All - Intro + Land Of Sin - released on 'betrayed by the gods' ep (cdep bonus content 11.2010)
20.03.2010 - B Slaughterhouse, Berlin Metal Legion - Gore (40min+e5), Deathlike Existence (45min+e5), Creeping Death (60min+e5), In Demise (50min+e) Gore - Tittenfick Deathlike Existance - Perfect Artistry In Demise - Uniformed and Broken
27.03.2010 - B theARTher galerie - Shade Of Shambles (45min+e5) + Tunes Of Dawn (60min+e5) Shade Of Shambles - From The Next Tunes Of Dawn - Gloomy Sunday
23.04.2010 - B Slaughterhouse, Berlin Metal Legion - Unsoul (50min) + 3 bands
26.04.2010 - B Wild At Heart - Lionheart (30min), Tonedown (30min)
30.04.2010 - B theARTer galerie, Wort+Klang - Markus Foerster (100min+e) + CS (30min)
02.05.2010 - B Rickenbakers - Criminal (100min+e)
05.06.2010 - theARTer galerie, Lange Nacht Der Bilder - Elias Matt & (the) Rescue Mission (30min+e5) + CS (30min) + Herr Binner (60min+e) + Quellenthal (60min+e5) Quellenthal - Im Walde Herr Binner - Komplettes Konzert
22.06.2010 - B Alex Studio - Ron Spielman Trio (90min) (for 60 Minuten In Berlin)
25.07.2010 Koeln, Amphi Festival 2010 (w CrazyclipTV) - Welle: Erdball (20min), Blutengel (20min), And One (90min), Skinny Puppy (20min),
26.07.2010 Koeln, Amphi Festival 2010 (w CrazyclipTV) - Leaves' Eyes (20min), Samsas Traum (05min), Front Line Assembly (60min), Diary Of Dreams (10min), VNV Nation (20min), Letzte Instanz (20min), Eisbrecher (20min), Festival Impressions (90min) Front Line Assembly - Angriff live footage released on orkus magazine amphi dvd 11.2010
28.07.2010 - B Alex Studio - Sentenced Interview (30min), Stashbox (30min) (cam 60minIB)
08.10.2010 - B K17 - Luzid (45min+e20) + Mystigma (45min+e15) + Tunes Of Dawn (120min+e15) Luzid - Shining Mystigma - Quicksand Mystigma - Irony Of Fate Tunes Of Dawn - Little Darkness Tunes Of Dawn - Upon My Grave Tunes Of Dawn - Cupola
10.10.2010 - B ColumbiaClub - FLA IED TOUR 101010 - FLA (100min+e) mind.in.a.box (50min+e5) http://www.youtube.com/watch?v=tkNywQ9L-Kc - FLA - Release (101010) FLA - Resist the cockband mind.in.a.box. - dead.end.
14.10.2010 - B K17 - goJA moon ROCKAH (40min)
16.10.2010 - B La Luz - Rebel Roots (120min+e), Die Kollegen (90min+e20) Rebel Roots - Rebel Roots Rebel Roots - Fat Ass Die Kollegen - Brown Sugar Die Kollegen - Sympathy For The Devil Die Kollegen - Grapevine Die Kollegen - It's A Long Way To The Top
06.11.2010 - B K17 - Ephidrin (35min), Enorm (65min), Kaerbholz (90min+e2) Enorm - Ich Will Dich Spueren Enorm - Guten Appetit Enorm - *Ein Tag Im Regen Enorm - *1000 Gitarren https://www.youtube.com/watch?v=7z0K0ofDb8U kaerbholz
11.12.2010 - B Gemeindehaus Eichkamp - GospelBoot Berlin (90min+e)
23.12.2010 - B Dazzle Club - goJA moon ROCKAH (45min)
30.12.2010 - B K17 - Welle:Erdball (150min+e10) https://www.youtube.com/watch?v=DjiBwcCQftE esgehtvoran https://www.youtube.com/watch?v=CcLt_GccQAo vwkaefer
15.01.2011 - B Zosch - Scream Silence (acoustic) (50min+e20), Katharina Nuttall (80min+e20) Katharina Nuttal - Take Me Through To Your Side Katharina Nuttal - Play Katharina Nuttal - Blue Monday
28.01.2011 - B Solar - Poly (30min)
29.01.2011 - B Klub der Republik - Poly (30min)
14.02.2011 - B Rehearsal - Gray Death Angels (180min)
10.03.2011 - B K17 - Psyche (60min+e) http://www.youtube.com/watch?v=XbPu0blOqEk Psyche - Disorder http://www.youtube.com/watch?v=dHzbiAcEg6U Psyche - The Crawler
11.03.2011 - B Schlagwerk - Edriver 69 (45min)
09.04.2011 - B Lido - Berlinski Beat (cam for SchwarzTV) (60min) BerlinskiBeat in 90 seconds edited by band BerlinskiBeat - Tuska BerlinskiBeat - Sex Drugs BerlinskiBeat Nacht In Berlin Heimweh Nach Berlin Berliner Miezen
29.04.2011 - B Postbahnhof - Die Krupps (75min, e75), Autodafeh (30min), Nitzer Ebb (5min, e5)
01.05.2011 - B Rehearsal - Gray Death Angels (150min)
19.06.2011 - Potsdam Lindenhof - Die Kollegen feat School Of Rock + Clemens Maria Haas (140min+e)
15.07.2011 - Cologne Amphi Festival (w CrazyclipTV) - Melotron (20min), Zeraphine (20min), Samsas Traum (20min), Tanzwut (20min), Die Krupps (75min), Suicide Commando (20min), Deine Lakaien (20min)
16.07.2011 - Cologne Amphi Festival (w CrazyclipTV) - Funkhausgruppe (20min), Dreadful Shadows (20min), Clan of Xymox (20min), Agonoize (20min), Saltatio Mortis (20min), Nitzer Ebb (30min), Covenant (20min)
13.08.2011 - B ACE-Club - Werkzeugen (35min+e15), Boykott (65min), Enorm (50min+e10) Boyott - In Gottes Namen (Promovideo edited by band) Werkzeugen - Kalt Werkzeugen - Ignoranz Werkzeugen - Fallender Leib
01.09.2011 - B Sage-Club - Boykott (50min) Boykott - Ein Fluss (multilocation, edited by band)
03.10.2011 - B Studio - Link (Performance Clip) (6h/30min+e5) Link - Cyberkiss Junkie
11.12.2011 - B Rehearsal - Gray Death Angels (150min)
27.01.2012 - B General Dealer - Fundetta (75min+e15) Fundetta - Auszieh'n Fundetta - Sado-Maso Fundetta - Medley
09.02.2012 - B Rickenbakers - Criminal (130min+e)
21.03.2012 - B Rehearsal - Gray Death Angels (90min)
25.03.2012 - B Junction Bar - FUSE (105min+e) Fuse - So What Fuse - Air-Byte
18.05.2012 - B Kreuzberg - Herr Binner Session (120min, e45) Herr Binner - 3 Euro Herr Binner - Davonkannicheinliedsingen Herr Binner - ABC Herr Binner - Wholetthedogsout
20.05.2012 - B Rehearsal - Pink Paranoid (60min)
25.05.2012 - B Rehearsal - Layers (30min)
13.06.2012 - B Rehearsal - Pink Paranoid (60min)
26.07.2012 - B Junction Bar - Deeper Dees (45min), Nape (35min+e), In Pieces (50min+e)
17.08.2012 - B SAE Studios - Layers (7hours)
20.08.2012 - B Gleisdreieckpark - Helge Schneider (70min) http://youtu.be/zaDjlynErMM
20.08.2012 - B SAE Studios - Layers (6 hours)
24.08.2012 - B Alte Pumpe - Criminal (60min)
24.08.2012 - B Gleisdreieckpark - Knorkator (70min) http://youtu.be/pEesUHuVdKI
01.09.2012 - B Kreuzberg - Ladybird (45min+e)
14.09.2012 - B Location - sub-inWAYsion (120min+e20)
21-23.09.2012 - B Schmiedehof - Kongress Zeitenwende 2012 - Les Seraphines (90min+e), Elke Claudia Wolf (140min+e), Kailash Kokopelli (180min+e), Peter Fitzek (120min+e) http://youtu.be/SHhCpzH1GRU zw.trailer
17.10.2012 - B Soupanova - Poly (80min+e5)
18.10.2012 - B Bi Noo - Atari Teenage Riot (90min)
19.10.2012 - B Bi Noo - Atari Teenage Riot (90min)
20.10.2012 - B K17 - Psyche (75min+e) http://youtu.be/pWOcGY-Z7q8 the hiding place http://youtu.be/s6so5w4OeuA 15 minutes hennycam
23.10.2012 - B Rehearsal - Die Ekligen (90min)
25.10.2012 - B Schule Im Blumenviertel - Criminal (150min+e30)
27.10.2012 - B Atze Musiktheater - Ladybird (30min+e), Blechlawine (30min+e)
16.11.2012 - B AJZ - Die Ekligen (30min)
24.11.2012 - B Haus der Kinderhilfe - Criminal, Gospelboot (150min+e)
01.12.2012 - B Red Club - Anna Aliena (15min), Manipulation (70min)
22.12.2012 - B SO36 - Boykott (30min+e), Eastside Boys (30min+e), Toxpack (90min+e) http://youtu.be/aVuwS3POqJY boykott letzte gruesse http://youtu.be/H0Q1jOP2LCI boykott in gottes namen http://youtu.be/RPThFMTeGdk boykott live teaser
10.01.2013 - B AJZ - Die Ekligen (90min)
19.01.2013 - B Brunnen70 - Poly (45min)
13.02.2013 - B Rehearsal - Layers (120min)
15.02.2013 - B SO36 - Protection Of Hate (30min+e), Undivided (30min+e), Pro-Pain (70min) https://www.youtube.com/watch?v=Y3t_8vcxwiU undivided
16.02.2013 - B K17 - Fundetta (45min), Sigue Sigue Sputnik (45min) http://youtu.be/KPG5XlAvhVs
01.03.2013 - B Wilma Rockt - Die Ekligen (30min+e) http://youtu.be/oVy-pF65XXg
16.03.2013 - B Kesselhaus - Enorm (45min+e), Fahrlaessig (45min+e), Kaerbholz (45min) http://youtu.be/s507dRF3GLM enorm fullshow
17.05.2013 - Drachhausen Spreewaldrock Festival - Cerveza (30min), Saitenfeuer (30min), Grober Knueppel (30min), Unantastbar (30min), Kaerbholz (90min)
18.05.2013 - Drachhausen Spreewaldrock Festival - Unherz (30min), Martens Army (30min), Berserker Berlin (30min), Krawall Brueder (90min)
19.05.2013 - Drachhausen Spreewaldrock Festival - Fahrlaessig (30min), XBadlands (30min), Die Bonkers (30min), Rotz+Wasser (30min), Soifass (30min), Toxpack (90min), Bon - the AC/DC show (15min)
http://youtu.be/45Xz5AfL0vc rotzwasser-annkathrin 24.05.2013 - B Blackland - Crystal Breed (60min), Luzid (60min)
01.06.2013 - B Kellerbandfestival - Die Ekligen (25min), Bei Bedarf (10min)
08.06.2013 - B K17 - Atropos (50min+e), Underest (35min), Ovarian Despoilment (20min)
13.06.2013 - B Bridge - Improv (120min)
14.06.2013 - B Eastend - Enorm (45min), Melloy (10min)
15.06.2013 - B Dazzle Club - Gorelem (35min)
16.06.2013 - B Trabrennbahn Karlshorst - Hundertzehn (150min+e)
25.07.2013 - B K17 - Blasphemy (40min+e), Skeletal Remains (40min+e)
27.07.2013 - B Red Club - Enorm (60min), Die Bonkers (50min)
10.08.2013 - B Dickhardtstr - Hundertzehn (120min+e)
06.09.2013 - B Spirale - Die Ekligen (30min+e), Restless (45min+e), Bei Bedarf (45min+e5)
07.09.2013 - B K17 - Thunder + Lightning (75min+e)
14.09.2013 - B Slaughterhouse - Avataria (50min) http://youtu.be/zbsYfEXpFrc
21.09.2013 - B K17 - Psyche (60min+e20) http://youtu.be/FIZRdts-NMw
03.10.2013 - B Cassiopeia - Harmony Dies (40min+e) http://youtu.be/bOkCjLfK93s
04.10.2013 - B Filmbuehne - Blue Tomorrow (75min+e20) + Rocking Romeos (75min+e5)
05.10.2013 - Potsdam Lindenpark - Sigue Sigue Sputnik (60min) http://youtu.be/tdqM2AUrJkw
19.10.2013 - B Gemeinde St.Richard - Herr Binner (60min), Vers-Torben (30min)
08.11.2013 - B Lido - Emergenza - Jujup+Marykry (25min+e10), Tropical Ambition (25min+e), The Foreign Tones (25min+e), Avataria (25min+e5) http://youtu.be/KWJEtt_ghDA avataria http://youtu.be/5tWyLBNdEXI the foreign tones http://youtu.be/wzcQx9lrvMQ ta acrobatic http://youtu.be/EMk92NGlVAI ta falling http://youtu.be/J-fB62hoKJs ta upside down http://youtu.be/BT_Z3BQvz7Y ta proxima http://youtu.be/OeF065VkBGo jujup happiness
09.11.2013 - B Blackland - Minor Effect (60min+e), Tothem (80min+e10)
16.11.2013 - B Falsches Cafe - Mein Herz Hat Beine (75min+e)
16.11.2013 - B Spirale - Die Ekligen (25min+e10), SokoX (25min+e5), Bei Bedarf (25min+e5), Disobey Their Creed (30min+e20)
23.11.2013 - B Comet Club - Gubbjaevel (30min+e15), Severe Illusion (60min+e), NoSleep By The Machine (90min+e) http://youtu.be/vPK4c_xH3yI nosleep - silent killing http://youtu.be/1BZbkzd8IaY nosleep - waywarder http://youtu.be/MMkXXZhelt4 severe illusion - trust http://youtu.be/LtMuVgsYEB0 gubbjaval - baka
04.12.2013 - B Dazzle Club - proXcorp (30min+e), Gorelem (50min+e) http://youtu.be/yqcOGUJhk8Y ace http://youtu.be/OJ6HO8D12Ng generator http://youtu.be/XvAGiYXNmkA priest http://youtu.be/c_J4ZvnrKhw curfew
05.12.2013 - B Junction Bar - Dyfingar Bannadar (130min+e30)
20.12.2013 - B CCCP Bar - PleasureDome (60min)
21.12.2013 - B Huxleys Neue Welt - Eschenbach (35min+e), Pro-Pain (50min+e), Toxpack (90min+e15) http://youtu.be/34jWXloyMGg toxpack verbindet
31.12.2013 - B Cortina Bob - D eath Mariachis (35min+e), The Inserts (60min)
--- shows filmed in 2013 - 80 !!! 11.01.2014 - B Magnet Club - Skinfield (30min+e), Smegma (30min+e), Subculture (45min+e30), Poebel + Gesocks (65min+e30)
18.01.2014 - B K17 - Fundetta (45min), Sigue Sigue Sputnik (75min)
15.02.2014 - B Weisse Rose - Fire + Forget (20min+e), Disobey Their Creed (20min+e)
28.02.2014 - B Wild At Heart - PleasureDome (45min)
01.03.2014 - B Spirale - Die Ekligen (20min+e), Filou (40min), Chop Suey (30min+e1)
14.03.2014 - B Drugstore - Pleasuredome rehearsal (120min) http://youtu.be/rduDxuF3wdc pleasuredome 5 minutes
21.03.2014 - B Auster Club - Sister Butterfly (45min)
22.03.2014 - B Spirale - Chop Suey (45min+e), Nights Approaching (45min+e5)
19.04.2014 - B Bar111 - The Foreign Tones (60min)
20.04.2014 - B White Trash - Fundetta (50min), Sigue Sigue Sputnik (55min)
01.05.2014 - B K17 - Abnormality (20min), Beneath (30min), Malignancy (50min), Dehumanized (60min+e)
10.05.2014 - B SO36 Emergenza - Jujup + Marykry (25min+e), Fat Men Running (25min), Tropical Ambition (25min+e) http://youtu.be/5COfqKhAnVA ta roaming http://youtu.be/G4BqbDe_Xpc ta redencao http://youtu.be/z9Zc4NPrP8U ta upside down http://youtu.be/1-QPvpKsfFE ta acrobatic http://youtu.be/zrlEEWDF2qw jujup alltag http://youtu.be/EWqxPJPHUuU jujup kompliment http://youtu.be/8jEci-v7xps marykry lilablau
11.05.2014 - B Wild At Heart - SNFU (75min+e5) https://www.youtube.com/watch?v=A578Z7_meSw snfu2
23.05.2014 - B Ex n Pop - PleasureDome (60min)
30.05.2014 - Drachhausen Spreewaldrock Festival - Enorm (45min), Cerveza (45min), Die Bonkers (30min), Haematom (30min), Kaerbholz (90min), Berserker (90min),
31.05.2014 - Drachhausen Spreewaldrock Festival - Saints + Sinners (30min), Rotz + Wasser (45min), Martens Army (30min), Discipline (45min), KrawallBrueder (60min) http://youtu.be/zAvlq7pYYUQ berserker - ich bin bereit http://youtu.be/PwBZmcHyJKs cerveza - der platz neben mir
28.06.2014 - Senftenberg, AmphiTheater - Minor Effect + Sunshine Orchestra (180min+e)
29.07.2014 - B C-Club - Volcano (30min+e5) http://youtu.be/rsXARkjR6Gc
31.07.2014 - B Cortina Bob - Gorelem (30min+e10) http://youtu.be/dncBKr4b8y4
http://youtu.be/82pVIjGo-3c
23.08.2014 - B SlaughterHouse - Awesome Dudes (60min+e), Sliced Fiction (60min+e)
04.09.2014 - B Junction Bar - PleasureDome (60min)
16.09.2014 - B Wabe - Eden Weint Im Grab (60min+e5)
27.09.2014 - B Comet Club - Sylvastorm (50min+e5), Volcano (35min+e5)
10.10.2014 - B Urban Spree - Psyche (70min+e), Rational Youth (70min+e20) http://youtu.be/UCbPzMLJY6o ry1
17.10.2014 - B Atopia - Eatus Featus (15min)
18.10.2014 - B Rockhaus - Luzid (35min+e5), Tunes Of Dawn (100min+e10) http://youtu.be/Aw0sGer33Bc tunes sun http://youtu.be/BMYpJMpxhUY tunes iso
31.10.2014 - B Supamolly - Godmother (30min+e20), Eatus Fetus (90min+e)
07.11.2014 - B Slaughterhouse - Thorns Of Ice (40min), Avataria (50min)
22.11.2014 - B Wilde 28 - Sylvastorm (120min+e5)
30.11.2014 - B Rickenbackers - Criminal (150min+e15) http://youtu.be/DsXwaNG2DvI
13.12.2014 - B Omega Bar - Hundertzehn (90min+e30)
17.12.2014 - B Cassiopeia - Gorelem (50min+e15), Treedeon (40min+e10), Gonga (75min+e) http://youtu.be/vTwDssktEUY gorelem3 http://youtu.be/bsM4vrf733I gorelem1
19.12.2014 - B White Trash - Restless (40min+e)
27.12.2014 - B Bi Noo - No Sleep By The Machine (45min+e) The Klinik (80min+e5) http://youtu.be/qvUxDC_iRe4 tk movinghands http://youtu.be/LFWWB8nqG-I nsbtm iam http://youtu.be/EdBL3_J_uEw nsbtm kqq http://youtu.be/oHrvzSdrGYs nsbtm way http://youtu.be/6zdAcSQGxmA klinik fullshow
15.01.2015 - B Fischladen - Andrew Medwed (60min)
28.02.2015 - B Zukunft Am Ostkreuz - Potwhale (30min), Sonic Booze Machine (60min), Samavayo (75min) http://youtu.be/u28QM4c4TE8 potwhale
27.03.2015 - B Arcanoa - Wir Sind Herr Binner (40min+e), PEM (75min+e30) http://youtu.be/2yf597P9n1k geworden http://youtu.be/YqLU0HwOUzM https://www.youtube.com/channel/UCWApR5zAp5RoGsUbEO9IsMQ PEM
04.04.2015 - B K17 - Fundetta (60min), Sigue Sigue Sputnik (75min) https://youtu.be/imcNj_faWdQ
17.04.2015 - B Hangar49 - EnemyI (40min+e), Last Satanic Divine (30min+e3) http://youtu.be/VY4eOVqFQoc sixfeetdeeper http://youtu.be/KoaijtJbwvo twinsight
01.05.2015 - B MyFest - Restless (45min)
03.05.2015 - B ChestersInn - Sons Of Noam (45min), Subset (30min), Gorelem (60min) http://youtu.be/dusiH1k9g0M subset1 http://youtu.be/sl5Rms619EE subset2 http://youtu.be/o-ZnEIXsmtQ gorelem1 http://youtu.be/zzYwyjRSBa4 gorelem2 http://youtu.be/YqLU0HwOUzM sonsofnoam
22.05.2015 Drachhausen Spreewaldrock Festival - Halbstarke Jungs (30min), Enorm (45min), Saitenfeuer (45min), Grober Knueppel (45min), Martens Army (45min), Berserker (45min), Wilde Jungs (60min), Unantastbar (90min)
23.05.2015 Drachhausen Spreewaldrock Festival - King Kongs Deoroller (30min), Wiens No1 (45min), Cerveza (45min), The Headlines (45min), Rotz + Wasser (50min), Soifass (45min), KrawallBrueder (90min), Stainless Steel (90min)
24.05.2015 Drachhausen Spreewaldrock Festival - Korben Dallas (20min), Morgenrot (45min), Durstige Nachbarn (45min), Die Bonkers (45min), Crushing Caspars (45min), 9MM (30min), Haematom (60min), Heino (90min) http://youtu.be/AXVXEAKLl_E rotzwasser gurketrailer http://youtu.be/1Y8UeEPkF2I rotzwasser gurkegurke1
13.06.2015 - B Werk 9 - Distant World (35min) Five Afraid Of Seven (35min) Opalaxy (45min), Potwhale (35min) http://youtu.be/a250DbCY2EY
21.06.2015 - B K17 - Wasabi (45min), Samavayo (55min) http://youtu.be/BFfZB7H3bRA sama instrumental
24.07.2015 - B Schwuz - Pet Shop Bears (45min), NoNoAmerica (45min)
25.07.2015 - B Cassiopeia- RapGuy (30min, Crystal Waters (30min), BoldGuy (55min)
26.07.2015 - B SO36 - IntroDJ (5min), Massiveattackband (20min), Davidbowiejoey (30min), Triphop2 (35min), MobyGuy (25min), 5divas (10min), Canadianz (45min), Peaches (30min)
19.09.2015 - B K17 - Janosch Moldau (40min), Die Krupps (90min) http://youtu.be/3jWwlxyeqB8 jm soh http://youtu.be/16_BfwlFRWw jm jd
30.09.2015 - Hamburg Knust - Janosch Moldau (40min), Die Krupps (90min)
03.10.2015 - Potsdam Gutenberg - Hey Tonight (130min)
22.11.2015 - B Potze - Flat (30min), BoomChakra (30min), TonyaHardings (30min), Mr Moth + Jamsession (60min)
25.11.2015 - B K17 - Madstop (40min), Pro-Pain (70min)
16.12.2015 - B Drugstore - Gut Reaction Rehearsal (90min)
18.12.2015 - B Zukunft Am Ostkreuz - Gut Reaction Performance (30min) http://youtu.be/KcVynpex-N8
30.12.2015 - B Wild at Heart - Gorelem (45min)
08.01.2016 - B Hansa Studios - Interview (45min), Paul Henderson (45min), Pleasuredome (90min) http://youtu.be/ih9WjTwylkw interview http://youtu.be/ORCUZabbc54 henderson
23.01.2016 - B Location - Rachels Performance
30.01.2016 - B Musik Und Frieden - Sperrzone (50min), Crashed Out (50min), Bad Co Project (60min) http://youtu.be/pj7zOnY0-WY trailer http://youtu.be/oKnjbR1ahUQ crashedout fullshow http://youtu.be/L60Rw7OoDAc badco fullshow
19.02.2016 - B Musikbar - Rotz + Wasser (150min) http://youtu.be/cFhnrBVJNaA
25.02.2016 - B Lido - Bowie tribute - Alfred's Donut Heart (15min) Laura Guidi (15min) Picture Palace music (40min) Peter from the Test Tube Babies with the Tribute Band (15min) PleasureDome (35min) http://youtu.be/nQ98uGNkviA adh moonage http://youtu.be/4vebLMHaueM adh dancemagic http://youtu.be/ccz0kHynOCs adh saviourmachine http://youtu.be/a8M32qSCN9M lauraguidi1 http://youtu.be/dEUpBADDnlM lauraguidi2 http://youtu.be/dEUpBADDnlM lauraguidi3 http://youtu.be/5rNH3VgjJSg peter rebelrebel http://youtu.be/9xu-4xYQmP4 peter sufragette http://youtu.be/IFoHcl8weN0 peter 5years http://youtu.be/3GdKkRRfkkw pleasuredome starman http://youtu.be/3GdKkRRfkkw pleasuredome nextday http://youtu.be/R9hOtn_BimM heroes allstarband edit
29.02.2016 - B Drugstore - Pleasuredome - Rehearsal (60min)
11.03.2016 - B Huxleys Neue Welt - Drunken Swallows (45min), Berserker (45min)
01.04.2016 - B Zosch - S.h.o.t. (45min), Way2Far (60min)
08.04.2016 - B Drugstore - Pleasuredome (60min)
09.04.2016 - B Roadrunner Club - VampirVampy (30min), Eatus Fetus (35min), Otherstuff (40min)
15.04.2016 - B Rehearsal - Harmony Dies - Drum Video (60min) http://youtu.be/6N_DBUU6U2c massive depravity http://youtu.be/6U2REeOTuCE threshold to enrage
09.05.2016 - B FU / Suedpark - Berserker Promo Clip (180min) http://youtu.be/L-MlYYgcUb4 mercury transit
13.05.2016 - Drachhausen, Spreewaldrock Festival - Wir Sind Eins (30min), Enorm (45min), Volxsturm (45min), 9mm (55min), Toxpack (90min), Kaerbholz (90min)
14.05.2016 - Drachhausen, Spreewaldrock Festival - Herzlos (30min), King Kongs Deoroller (45min), Saitenfeuer (45min), Berserker (05min), Discipline (50min), Rotz + Wasser (60min), Bierpatrioten (60min), Krawallbrueder (100min)
15.05.2016 - Drachhausen, Spreewaldrock Festival - Thekenproleten (45min), The Headlines (45min), Ohrenfeindt (45min), Poebel + Gesocks (30min), Haudegen (75min), Unantastbar (90min)
17.06.2016 - B Slaughterhouse - Ferrotale (50min), PheraX (50min), Ankh Amun (50min)
30.06.2016 - B Galerie Mario Mazzoli - Adam Sandahl (20min), Gut Reaction (40min)
08.07.2016 - B Music Madness - Stephen Paul Taylor (20min), Donut Heart (40min) https://www.youtube.com/channel/UCyOlEu3dGS22vWbnC--amBQ
15.07.2016 - B Pinellodrom - Theater (15min), Various (30min), The Gentle Ukes (60min)
12.08.2016 - Plattenburg, Aqua Maria Festival - This Rite (45min), Flying Eyes (60min), DeWolff (75min)
13.08.2016 - Plattenburg, Aqua Maria Festival - Deaf Flow (50min), Mother's Cake (65min), Jeremy Irons + The Ratgang Malibus (60min), Vintage Caravan (75min)
http://youtu.be/F7zcjUvnkwg this rite http://youtu.be/nYL4VzoUoZw dewolff http://youtu.be/6l5JKUU9XNs motherscake http://youtu.be/y9LxuzZUvkA vintagecaravan http://youtu.be/ms0DdVAO2vQ jeremy irons http://youtu.be/jmlUbZpF-UM deafflow gojira http://youtu.be/dckntbZ_yc0 deafflow megalodon
20.08.2016 - Wacken Music Camp - Various Artists (130min)
https://www.youtube.com/watch?v=2a2POzlNDBQ&list=PLa1vjcIj-gt6ckA0uZG-rZTMOAgABMSlp 02.09.2016 - B Nuke Club - Enemy I (45min), Die Krupps (45min) http://youtu.be/UAueui_YTDQ krupps16 iso
15.09.2016 - B SO36 - Scream Of The Butterfly (40min)
16.09.2016 - Fuerstenberg ad Havel - Friedensfest Am See - Tjorben (20min), Photon (30min), Arne Christian (45min), Morgaine (60min)
17.09.2016 - Fuerstenberg ad Havel - Friedensfest Am See - Denzko (45min), Germaid (45min), Die Bandbreite (120min), Bermooda (90min)
24.09.2016 - B Cassiopeia - Gorelem (35min), Samba Cemetary (40min), Slomind (60min)
26.11.2016 - Potsdam Werder Scala - Billy Idol (65min), David Bowie (90min)
27.11.2016 - B Rehearsal - Ankh Amun (90min) http://youtu.be/j7mPDQ7YeBE metal christmas
09.12.2016 - B Cassiopeia - Madstop (45min), Thunder + Lightning (90min)
16.12.2016 - B Schroeders - Berserker Unplugged (60min) http://youtu.be/9pfAaukI2u8
08.01.2017 - B Lido - Bowie Tribute Berlin - Introduction (10min), The Diamond Dogs (20min), Laura Guidi (20min), PleasureDome (30min), Picture Palace Music (30min), Bowie Tribute Band (50min)
21.01.2017 - Bi Noo - 90i Club Party 7 - Colonna Infame (45min), Antisocial (65min), Braindance (65min)
18.02.2017 - B Bi Noo - Emergenza - The Red Box (25min)
23.02.2017 - B Cell66 Art Gallery - Gut Reaction (15min), Adamore (15min), Giulia Mandelli (15min), Porzia (80min)
17.03.2017 - B Kirche von Unten - Malte (70min)
12.04.2017 - B Cage Club - Adamore (20min), Gut Reaction (45min)
13.04.2017 - B Defunct Hotel - Shot - Before I Die Promoclip (300min)
https://www.youtube.com/watch?v=MqFbwVggLho
14.04.2017 - B Wabe - Underest (45min), Eden Weint Im Grab (80min)
01.05.2017 - B Hangar 49 - Alienare (45min), Essence Of Mind (60min)
20.05.2017 - Altenburg, Geldsystemkonferenz - Rico Albrecht (60min), Franz Hoermann (60min)
https://www.youtube.com/watch?v=ZdhYbcErI74 rico
27.05.2017 - B Wabe - Enemy I (100min)
02.06.2017 - B SO36 - The Red Box (25min)
03.06.2017 - B Cortina Bob - Ankh Amun (30min)
24.06.2017 - B Saarbach Galerie - diverse (180min)
12.07.2017 - Niedergoersdorf, Jamboree - Storm Resistant (90min)
https://www.youtube.com/watch?v=UPEN_Apkd74 fakenews
20.07.2017 - B Monster Ronsons - Loving The Alien (90min)
22.07.2017 - B Orwo Haus - Scream Of The Butterfly Promoclip (300min)
https://www.youtube.com/watch?v=q_bdHWWA8pc solidgroundshaking
27.07.2017 - B Monster Ronsons - Loving The Alien (90min)
https://www.youtube.com/playlist?list=PLHq1Jt4ZqT4EAMWLNluSxAJVyLcMMf-Zm fullshow
https://www.youtube.com/watch?v=t-mDehFytcU runningoutoftime
https://www.youtube.com/watch?v=a5pG_90AeOg 30sectrailer
11.08.2017 - Plattenburg, AquaMaria Festival - Travellin' Jack (60min), Taming The Shrew (60min), Siena Root (90min)
12.08.2017 - Plattenburg, AquaMaria Festival - Rising Dao (10min), Strayin Sparrows (10min), Johnny Rockskin (10min), Mother Engine (10min), Brutus (30min), Adamis Brama (60min), Dear Lord (70min)
https://www.youtube.com/watch?v=3GGbEcg4uq8 risingdao
https://www.youtube.com/watch?v=YVKtA7byMJM tamingtheshrew-dumbami
https://www.youtube.com/watch?v=3GheEOj12Xc tamingtheshrew-someothermen
https://www.youtube.com/watch?v=ZMRIyLnaaNw deadlord
19.08.2017 - Wacken Music Camp - Various Artists (120min)
https://www.youtube.com/user/LVderMusikschulen
26.08.2017 - B JWD - Storm Resistant (90min)
https://www.youtube.com/watch?v=DZHtv9om1nk
07.10.2017 - B Slaughterhouse - Lange Nacht Der Indieschoenheiten - frag frank (15min), Der Lange Heimweg (20min), EnteX (20min), Jan Von Seltau (20min), Ukulelenprediger (25min), HejSu (20min), Allstar Band (5min), Circus Left Town (20min), Ortsueblichkeitsbescheinigung (20min), First'n'Stripes(25min)
11.11.2017 - B Mirage - Tropical Ambition (90min)
18.11.2017 - B Orwo Haus Backdoor Party - Fireplane (50min)
01.12.2017 - B Orwo Haus Backdoor Party - Mafia Del Baile (50min), Sudden Decay (50min)
02.12.2017 - B Drugstore - Tru'nembra (60min) https://youtu.be/HLqmQEX-r-M
05.01.2018 - B Badehaus - Thunder + Lightning (90min) https://www.youtube.com/watch?v=V6PgYosdTKk
20.01.2018 - B Orwo Haus Backdoor - HejSu (45min), The Rest Of Us Is Dead (45min), Kon Sameti (45min)
27.01.2018 - B Nuke Club - Pantera Tribute (80min)
24.02.2018 - B Yager Building - Shivo Ham (90min)
02.03.2018 - B Slaughterhouse - Storm Resistant (60min)
17.03.2018 - B Orwo Haus Backdoor - Kombo Lombo (60min), PrunX (50min), Way2Far (30min), Vox-Ira (60min)
24.03.2018 - B Orwo Haus Backdoor - Sonic Prayer (35min), Black Sadhu (65min)
29.03.2018 - Mime Centrum - Rehearsal Guilia (120min)
12.04.2018 - B Castalian Spring - Adamore (30min), Natalie's High (20min), Spaghetti Swing (20min), Dead Best Friend (20min), Gut Reaction (30min), Joseph Ben Hassen (10min)
28.04.2018 - B Spinnerbruecke - Storm Resistant (90min)
19.05.2018 - B Orwo Haus Backdoor - Alfred Ladylike (45min), Hopkid (45min)
14.07.2018 - Wacken Music Camp - Various Artists (120min)
20.07.2018 - B Orwo Haus Green Valley Festival - Way2Far (50min), Sudden Decay (50min)
21.07.2018 - B Orwo Haus Green Valley Festival - All The Suns (50min), Everyday Insanity (50min), Fireplane (50min), Other Animals (45min)
02.09.2018 - Teltow - Rock Am Kanal - storm Resistant (60min), Silverback (90min)
27.09.2018 - B Sage Club - All The Suns (50min), Delta Wing (50min)